Viruslekcija pogajanj za delo od doma

|
Mag. Breda Perčič

Mag. Breda Perčič, predavateljica na Abituri in Fakulteti za komercialne in poslovne vede, predava predmete Veščine pogajanj, Poslovno komuniciranje in javno nastopanje in Poslovno sporazumevanje v slovenskem jeziku: »Čeprav ideja o delu od doma ni nova, so nove razmere morda pravi trenutek, da idejo o delu od doma tudi uresničimo – ne samo za čas zapovedanega ostajanja doma. Če želimo delodajalcu oz. vodstvu predstaviti idejo o kakršnikoli spremembi (recimo: tudi o delu na domu), pa je pomembno, kako k temu pristopimo, kako se pogajamo. Na kaj moramo biti pozorni, da dosežemo, kar želimo in pri tem ohranimo tudi dobre odnose?

POGAJANJE NI TEKMOVANJE. Ne razmišljajmo, kako zmagati, kako na vsak način dokazati svoj prav! Ne prekinjajmo sogovornika zaradi lastne trenutne razgretosti, ne bodimo gluhi in slepi za to, kar nam govori. In nikar se ne lotimo pogajanj brez predhodne priprave.

SODELUJMO ZA SKUPNI CILJ. Pogajanje o delu od doma naj ne bo merjenje moči, ampak iskanje rešitve pri doseganju skupnega cilja, ki ga ima organizacija. Osredotočimo se na potrebe organizacije, delovnega procesa in vpletenih v ta proces. Ko se začnete pogajati, morate verjeti, da je uvedba dela na domu pomembna tako za vas kot za podjetje. Predstavite ga kot izboljšavo za povečanje učinkovitosti, kot rešitev, ki lahko zadovolji vse vpletene (sodelavce, partnerje, stranke). Razmislite, kaj vsak od vpletenih pridobi, ker delate od doma. Ponudite rešitev, vendar premišljeno. Vedno obstaja možnost, da  vašega predloga, pa če je še tako odličen, ne bodo sprejeli.

PREDLOG PREOBLIKUJTE V VPRAŠANJE. Namesto z zahtevo, s predlogom raje začnite z vprašanjem. Vprašajte vodjo po rešitvi problema. Pustite, da sam pride do vašega predloga! Na tak način ga bo imel za svojega in bo bolj zavezan njegovemu uresničevanju. Kot svetujeta Ury in Fischer: kadarkoli želite predlagati ideje za rešitev problema, ne pozabite, da boste svoje ideje lažje uresničili, če boste predloge preoblikovali v vprašanja.

UTEMELJITE UČINKE DELA OD DOMA. Nikar ne pozabite razmisliti o načinu, metodi za merjenje učinkov, rezultatov, doprinosov, ki jih bo delo od doma imelo na celotno organizacijo. Če bodo rezultati zaznani, bodo vodje mnogo bolj odprti za spremembe. Če sprememba res izboljša učinkovitost in produktivnost organizacije, bo vsak vodja tega vesel.

PRIPRAVITE PREPRIČLJIV GOVOR. Kakršenkoli bo vaš predlog, je verjetno, da bo naletel na ugovore. Pomislite nanje in vnaprej pripravite svoje protiargumente. Pripravite prepričljiv govor. Vsak vodja, ki je odgovoren, bo želel, da jasno in jedrnato poveste, kako bo vaše delo pozitivno vplivalo na poslovanje. Če je delo od doma upravičeno in bo zadovoljevalo tudi potrebe organizacije, boste npr. periodično pripravljali poročilo o doseženih rezultatih. Vključite to v svojo predstavitev predloga.

POGAJANJA NAPOVEJTE IN ZANJE IZBERITE PRAVI TRENUTEK. Nove okoliščine in nova dejstva lahko še prehitro pripeljejo do konflikta. Ko se počutimo ogrožene, ko doživljamo stisko, hitro odreagiramo čustveno. V takem stanju ne moremo razumno premisliti o vseh vidikih in ne dosežemo, kar želimo. Še več: v takih okoliščinah lahko poslabšamo odnose – celo s tistimi, ki so za nas zelo pomembni. Zato pogajanja vselej vnaprej napovemo: tako časovno kot vsebinsko, da se lahko obe strani pripravita, razmislita in se tudi umirita.

Dobro delo od doma vam želim in – če je to dobro tudi za vašo organizacijo – uspešna pogajanja o takšnih oblikah dela tudi po normalizaciji sedanjih razmer!«